Apsaugok savo augintinį nuo erkių!
19.04.2024
Kiekvienam žmogui pavasario pranašai yra skirtingi. Vieniems tai žvejybos sezono atidarymas, kitiems paspirtukų ar dviratininkų atsiradimas gatvėse, o gyvūnų savininkams - vienas iš nemalonių pavasario pranašų neabejotinai yra prabudusios erkės.
Lietuvoje didžiausiu gausumu pasižymi miškinė ir pievinė erkės, kurių aktyvumo pikas yra nuo gegužės iki rugsėjo mėnesio, nors erkių galima aptikti ir žiemą. Ateityje klimato atšilimo fone čia gali plisti iki tol nematytos erkių rūšys, galinčios pernešti ir egzotiškesnes ligas.
Bet kodėl erkės yra tokios blogos kompanionės? Pirma, erkės platina keletą ligų, iš kurių geriausiai žinoma Laimo liga ir babeziozė. Erkių galima prisirinkti bet kur – ne tik miške ar lauke, bet ir nuo žolės lopinėlio miesto centre, parko, pėsčiųjų tako ar nuosavame kieme. Laimo ligą reikėtų įtarti jei gyvūnas suserga tarsi per naktį, nes Laimo ligos simptomai paprastai pasireiškia praėjus keliems mėnesiams po užsikrėtimo ir iš karto neatsiranda jokių matomų ligos požymių. Daugeliu atvejų erkės įkandimo vietoje atsiranda mažas raudonas guzelis, kuris kai kuriais atvejais taip pat gali sukelti gyvūnui didelį skausmą. Priklausomai nuo erkės vietos, šuo ar katė gali pradėti intensyviai laižyti vietą dėl skausmo ir diskomforto ir taip sukelti didesnį odos uždegimą.
Veterinarinėse klinikose ir vaistinėse galima įsigyti įvairių cheminių preparatų nuo erkių: kramtomų tablečių, lašinamų lašiukų, apsauginių apykaklių, purškalų. Visi šie preparatai veiksmingi, bet 100% neapsaugo mūsų augintinių nuo erkių. Yra žmonių, kurie vengia cheminių preparatų ir nenori savo augintiniui jų duoti dėl sukeliamų šalutinių reiškinių. Todėl šiandien galima įsigyti įvairių apsaugų nuo erkių, pagamintų iš natūralių aliejų ir natūralių medžiagų.
Natūralių priemonių nuo erkių poveikis dar nėra moksliškai įrodytas, o žmonių patirtis labai skirtinga, tačiau kovoje su erkėmis jos tikrai turi savo vietą. Būtent, daugumos tokių produktų paskirtis yra apsaugoti arba sustiprinti gyvūno odą, kaip svarbų biologinį barjerą, o taip pat padaryti ją kuo labiau apsaugotą nuo erkių. Kai kurios tokios priemonės reikalauja daugiau savininkų darbo ir veiksmų, o kai kurios – mažiau, tačiau kai kuriais atvejais viskas yra labai paprasta. Žaidžiate su šunimi, darote įvairius triukus ar tiesiog apdovanojate šunį už gerą elgesį, tuo pačiu metu palaikydami jo apsaugą nuo erkių. Šį pavasarį Platinum pagamino skanukus su specialiu mišiniu, kuris atbaido erkes Fit-Bit Protect
Tačiau nepamirškite pagrindinio fakto, kad jokia erkė negali užkrėsti gyvūno, jei ji nedelsiant pašalinama. Todėl verta kaskart apžiūrėti pūkuotus draugus ir nedelsiant pašalinti nekviestus svečius. Tuo pat metu taip pat turite saugoti savo sveikatą ir neliesti erkių plikomis rankomis, o vėliau tinkamai nusiplauti rankas. Įsisiurbusią erkę patogu ir saugu pašalinti naudojant specialų erkės šalinimo kabliuką, parduodamą daugumoje naminių gyvūnėlių parduotuvių ir vaistinių. Taip užtikrinama, kad erkės galva taip pat išsitrauktų.
Vasara jau visai šalia, tad saugokite save ir savo gyvūnus!
Ačiū tinklaraščio autorei Dagni - Alice.